„Fizinio aktyvumo nauda ir svarba ikimokykliniame amžiuje“
2024-11-18
Ikimokyklinis amžius yra labai svarbus ir yaptingas vaiko gyevenime. Pirmieji penkeri vaiko gyvenimo metai yra labai svarbūs smegenų vystymuisi. Šiame amžiuje vyksta intensyvus biologinis vaiko smegenų brendimas, sąlygojantis vaiko prigimtinių galių sklaidą, fizinę, kognityvinę, emocinę, socialinę jo raidą bei lemiantis vaiko mokymosi mokykloje ir tolesnio gyvenimo sėkmę. Šiame amžiaus tarpsnyje vaikai mokosi bendrauti, yra smalsūs, žingeidūs.
Fizinis aktyvumas, judėjimas yra vienas svarbiausių prigimtinių vaiko poreikių, todėl būtina skatinti tiek spontanišką, tiek pedagogo tinklsingai inicijuojamą veiklą. Fizinis aktyvumas skatina tokių fizinių yaptybių kaip greitumas, vikrumas, koordinacija, pusiausvyra, ištvermė, lavinamąsi. Taip pat užtikrina stambiosios motorikos (ėjimas, bėgimas, šokinėjimas, laipiojimas aukštynm žemyn, pusiausvyros išlaikymas judant) ugdymąsi.
Smegenų sritys, kontroliuojančios rankų ir akių koordinaciją, dėmesio sutelkimą ir koncentraciją, ikimokykliniame amžiuje vystosi ypač sparčiai. Fizinė veikla tiesiogiai veikia smegenų veiklą. Fizini aktyvumas turi įtakos vaiko mokymuisi, jo atminčiai, problemų spredimams ir susikaupimui.
Fizinio aktyvumo nauda – stiprinami kaulai ir raumenys, gerinamas sąnarių lankstumas, stiprinamas imunitetas, reguliuojams svoris, didinamas kūno lanktumas ir ištvermingumas, lavinami (tobulinami) motoriniai judesiai ir gerinama emocinė savijauta.
Tad, norint užtikrini tinkamą fizinį aktyvumą ikimokykliniame amžiuje būtina žaisti įvairius žaidimus, kuriuose domuoja pagrindiniai judesiai (ėjimas, bėgimas, šuoliai, mėtymai ir t.t.), sistemingai kaskart mokyti vis sudėtingesnių judesių (pasunkinti ar palengvinti,judesius atlikti iš įvairių padėčių, keičiant kryptį, greitį, judesių ampitudę), naudoti kuo įvairesnes priemones (skirtingo dydžio, formų ir svorio), nereiktų pernelyg daug dėmesio skirti mokytis naudotis technika.
Fiziniam aktyvumi tinkamos įvairios formos – žaidimai, žygiai, estafetės, važiavimas dviračiu, paspirtuku ir t.t. Užsiimti fizine veikla galima ne tik sporto salėje, bet taip pat lauke arba išnaudojant kitas patalpas (koridorius, grupė, žaidimų aikštelė).
Fiziškai aktyvus vaikas yra labiau pasitikintis savimi vaikas!
Teksto autorė:
Martyna Peleckaitė