,,Jogos integracija į fizinio aktyvumo užsiėmimus“
2024-11-18
Joga yra žinoma kaip senovės praktika, kuri kilo Indijoje. Ji apima judėjimą, meditaciją ir įvairius kvėpavimo metodus, skatinančius mūsų psichinę ir fizinę gerovę.
Atliekama vis daugiau tyrimų susijusių su padidėjusiu technologijų vartojimu ir jų poveikiu vaikų smegenims. Kadangi per pirmuosius tris gyvenimo metus vaiko smegenys gali sukurti daugiau nei vieną milijoną naujų jungčių per sekundę, o tai būtina tokioms funkcijoms kaip klausa, kalba ir pažinimas. Todėl didelis technologijų vartojimas sukelia daug stimuliacijų vaikų smegenyse – keliaujama nuo vieno informacijos šaltinio prie kito. Būtent ilgas ir dažnas technologijų naudojimas silpnina vaikų gebėjimą susikaupti, prastėja vaizduotė. Tai taip pat tai turi įtakos vaikų socialiniams įgūdžiams – bendravimui su kitais.
Vaikų joga yra vienas iš būdų, kuris gali skatinti vaikus būti ne tik fiziškai aktyvius, bet ir panaudojant įvairius metodus (kvėpavimas, meditacija) padeda susikaupti ir atsipalaiduoti. Tokie užsiėmimai gali būti naudingi vaikų emocinei, psichinei ir fizinei gerovei. Reguliariai praktikuojama joga taip pat gali padėti vaikams valdyti ADHD simptomus, taip pat nerimą ir depresiją.
Integruodami jogą į fizinio ugdymo užsiėmimus, mes padedame vaikams ne tik būti fiziškai stipresniems (stipresnis kūnas, didesnis lankstumas ir koordinacija), bet skatiname juos būti kūrybiškais, daugiau pasitikėti savimi, valdyti savo stresą ir nerimą, gerinti nuotaiką, atsipalaiduoti ir taisyklingai kvėpuoti. Jogos užsiėmimai vaikams yra labai kūrybiški ir linksmi, nes naudojamos įvairios priemonės (vaizdinės kortelės, kamuoliukai, kaladėlės, muzika ir t.t.) ir būdai (kvėpavimo pratimai, meditacija, jogos pozos).
Vaikams žaidimas reiškia bendravimą ir judėjimą. Jie geriau mokosi žaisdami – labiau linkę klausytis ir prisiminti. O kas smagiau, nei mokyti jogos pozų vaikams, kai susipina pasaka ar istorija? Tai yra puikus būdas mokyti vaikus jogos pozų, nes jų metu lavinami pažintiniai gebėjimai, reguliuojamos emocijos, padidinamas kūno ir kvėpavimo suvokimas, padidėja koncetracija. Jogos užsiėmimai taip pat paįvairina fizinio ugdymo užsiėmimus vaikams.
Tad joga kaip fizinio aktyvumo forma yra svarbi ne tik suaugusiems, bet ir vaikams.
Naudota literatūra:
1. https://www.medicalnewstoday.com/articles/286745
3. https://azearlychildhood.org/resources/articles/7-benefits-of-yoga-for-young-kids/
4. https://www.oecd-ilibrary.org/education/impacts-of-technology-use-on-children_8296464e-en
Teksto autorė:
Martyna Peleckaitė